Rozliczanie podatku dochodowego

Które biuro nieruchomości wybrać? Gdzie znaleźć stolarza? Jaką firmę przeprowadzkową zatrudnić?
Romiś

Rozliczanie podatku dochodowego

Post autor: Romiś »

Witam mam pytanie jak rozliczyć podatek dochodowy liczy się kwota brutto czy netto do progu podatkowego? I czy jeśli dochód przekracza 2 próg podatkowy to czy liczymy od całości 32% czy tylko od tej kwoty która przewyższa ten próg? A resztę 18%? Czy ktoś na form moze mi tutaj wyjaśnić jak to wyglada?

dowód osobisty dla dziecka gdańsk
Żyła

Re: Rozliczanie podatku dochodowego

Post autor: Żyła »

"Pierwszy próg podatkowy obejmuje osoby, które w 2019 roku uzyskają dochody poniżej 85 528 zł. Natomiast po uzyskaniu dochodów ponad 85 528 zł obowiązuje już drugi próg podatkowy. Przy czym wyjaśnienia wymaga fakt, że po przekroczenie pierwszego progu podatkowego podatnik nie płaci podatku w wysokości 32% od całości uzyskanych w roku podatkowym dochodu, ale jedynie od tej części dochodów, które przekraczają pierwszy próg podatkowy (czyli 85 528 zł)."
Czyli:
- liczy się dochód, nie przychód (przychód tokwota brutto, a dochód to brutto pomniejszona o koszty)
- wyższy podatek liczymy od dochodu przekraczającego próg
To zagadnienie jest opisane szerzej na tej stronie
Kaśka9

Re: Rozliczanie podatku dochodowego

Post autor: Kaśka9 »

Pamiętajcie o oddaniu 1% podatku jak będziecie rozliczać PIT :) moim zdaniem to super inicjatywa i fajnie że można tak rozne organizacje wesprzeć. Poogladajcie sobie na https://www.facebook.com/fundacjabirn/p ... 5478875440 - ja im wlasnie oddalam bo moim zdaniem walczą w slusznym celu
Awatar użytkownika
monry
Posty: 190
Rejestracja: 30 cze 2020, 22:02

Re: Rozliczanie podatku dochodowego

Post autor: monry »

Ja nigdy na tych sprawach się nie znam i za każdym razem wszelkie kwestie podatkowe w mojej firmie załatwia zewnętrzne biuro rachunkowe. Z całą pewnością warto jest przeczytać artykuł https://www.wsb.com.pl/jaki-vat-obowiazuje-w-uk/ gdzie bardzo ciekawie napisano to jaki podatek VAT na ten moment jest w UK.
Góral

Re: Rozliczanie podatku dochodowego

Post autor: Góral »

U mnie akurat takimi kwestiami zajmuje się biuro rachunkowe lecz muszę przyznać, że ja również trochę się sprawami podatkowymi interesuję. Właśnie dlatego chciałbym każdego zachęcić do przeczytania artykułu https://3obieg.pl/co-nalezy-wiedziec-o- ... zy-online/ gdzie fajnie opisano to w jaki sposób rozlicza się podatek VAT gdy sprzedajmy towary online.
Wólek

Re: Rozliczanie podatku dochodowego

Post autor: Wólek »

Ja za każdym razem rozliczam się z podatku i jestem zdania, ze jest to przecież niezwykle istotna kwestia. Nawet niedawno czytałem o ulgach B+R na stronie http://www.biznesplan.net.pl/ulga-br-ja ... korzystac/ i jestem wręcz przekonany, że nigdy wcześniej nie słyszałem o nich.
Awatar użytkownika
monry
Posty: 190
Rejestracja: 30 cze 2020, 22:02

Re: Rozliczanie podatku dochodowego

Post autor: monry »

Z całą pewnością warto jest jeszcze wspomnieć o tym, że samo rozliczanie podatków jest przecież niezwykle ważne. W momencie gdy prowadzimy spółkę to zachęcam do przeczytania http://www.wlasnybiznes.eu/jak-wyslac-s ... k-po-kroku gdyż właśnie w tym wpisie wytłumaczono jak wysyłać sprawozdanie finansowe do KRS.
Rafał

Re: Rozliczanie podatku dochodowego

Post autor: Rafał »

Z całą pewnością na początku sprawdź w ogóle czy takie kwestie cię dotyczą i tym bardziej jest ot istotne w momencie gdy prowadzimy sprzedaż internetową lub zwykłą ale do innych krajów Unii Europejskiej. Na pewno powinniśmy również pamiętać o samym numerze EORI gdyż jest on obowiązkowy.
ODPOWIEDZ